O Parafii

Parafia Świętej Trójcy w Gałkowie wchodzi w skład dekanatu koluszkowskiego archidiecezji łódzkiej.
Mieści się na obszarze powiatu łódzkiego wschodniego. Zrzesza ok. 3000 mieszkańców zamieszkujących miejscowości:Borowa, Gałków Duży, Gałków Mały, Gałków-Parcela, Gałkówek-Kolonia i inne okoliczne wioski.Patron Święty Marcin z Tours
 
Przypuszcza się że Marcin urodził się ok. 316-317r. w Sabarii, na terenie dzisiejszych Węgier. Jego ojciec był rzymskim trybunem wojskowym. Mając 15 lat wstąpił do armii Konstancjusza II. Żebrakowi proszącemu o jałmużnę u bram miasta Amiens, oddał połowę swej opończy. Następnej nocy ukazał mu się Chrystus odziany w ten płaszcz i mówiący do aniołów: ''To Marcin okrył mnie swoim płaszczem''. Pod wpływem tego wydarzenia przyjął chrzest i opuścił wojsko, uważając że wojowanie kłóci się z zasadami wiary.
Miał wtedy 18 lat. Odwiedził swoich rodziców, których doprowadził do chrześcijaństwa. Następnie udał się do św. Hilarego, biskupa Poitiers, stając się jego uczniem. Został akolitą. Po pewnym czasie osiadł jako pustelnik na wysepce Gallinaria w pobliżu Genui, gromadząc wokół siebie wielu uczniów.

W 361 r. założył pierwszy klasztor w Galii - w Liguge. Lud wybrał go biskupem Tours. Św. Marcin jako pasterz diecezji, prowadził nadal surowe życie mnisze, budząc sprzeciw okolicznych biskupów. Klasztory, które zakładał, łączyły koncepcję życia mniszego z pracą misyjną. Sam odbył wiele wypraw misyjnych.
Zmarł 8 listopada 397 r. w Candes podczas podróży duszpasterskiej. Jego ciało sprowadzono Loarą do Tours i pochowano 11 listopada. Jako pierwszy wyznawca - nie-męczennik - zaczął odbierać cześć świętego w Kościele Zachodnim. Relikwie spoczywają w bazylice wzniesionej ku czci Świętego. Jest patronem dzieci, hotelarzy, jeźdźców, kawalerii, kapeluszników, kowali, krawców, młynarzy, tkaczy, podróżników, więźniów, właścicieli winnic, żebraków, żołnierzy.
Święto ku jego czci obchodzimy 11 listopada, w rocznicę pogrzebu naszego patrona. Tego dnia obchodzimy odpust parafialny.


Księża
Proboszcz


Wikariusz
ks. Mateusz


Wykonanie: www.sim-komp.pl | Na silniku windu.org